Uroczystość otwarcia sali gimnastycznej

„Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości"
Jan Paweł II

Dzień 16 czerwca 2023r. przejdzie do historii naszej szkoły jako wyjątkowo uroczysty. Tego dnia odbyło się otwarcie nowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Bystrej.

Dyrektor szkoły Marta Pastor po odśpiewaniu hymnu państwowego przywitała przybyłych szanownych gości. Na uroczystość przybyli: Jan Chrząszcz – wicewojewoda śląski, Agnieszka Biegun – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Elżbieta Sobieska – zastępca dyrektora bielskiej Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty, Stanisław Kucharczyk – wicestarosta  żywiecki, Marian Knapek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka, Radni Powiatu Żywieckiego: Jadwiga Jurasz, Jan Witkowski, Jacek Jarco, Wójt Gminy  Radziechowy Wieprz -  Maciej Mika, Grzegorz Biela – sekretarz Gminy, Jacek Świniarski – przewodniczący Rady  Gminy wraz z radnymi, Dyrektorzy Placówek Oświatowych z terenu Gminy, Irena Rodak – sołtys Sołectwa Bystra, Członek Zarządu Banku Spółdzielczego Karpatia – Bernadetta Siwek, Przedstawiciele Rady Rodziców – obecni oraz przedstawiciele Rady Rodziców z wcześniejszych kadencji, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia "Senior" w Bystrej, przedstawicieli OSP w Bystrej.

Po przywitaniu gości głos zabrał wójt gminy Maciej Mika, który przypomniał, że obiekt powstał we współfinansowaniu w ramach programu "Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej" - edycja 2019, ogłoszonego przez Ministra Sportu i Turystyki. We wniosku o dofinansowanie koszty budowy nowej sali gimnastycznej w Bystrej oszacowano na poziomie 2 816 245,77 zł brutto. Przewidywane koszty obejmowały budowę nowej sali oraz usługę nadzoru inwestorskiego. Dofinansowanie dla tego obiektu przyznano w kwocie 1 408 100,00 zł. Pan wójt podziękował w sposób szczególny przedstawicielom rządu - wicewojewodzie Janowi Chrząszczowi za pomoc oraz przekazał podziękowania dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zwrócił także uwagę, że budowa była trudna, pojawiło się sporo trudności związanych z położeniem, bliskością rzeki, powierzchnią biologicznie czynną, które udało się przezwyciężyć.

Po wystąpieniu pana wójta głos zabrała pani dyrektor Marta Pastor, która rozpoczęła od następujących słów „Marzeniem naszym było stworzenie optymalnych warunków i miejsca, gdzie uczniowie swobodnie mogliby rozwijać się poprzez ruch, uprawianie wybranych dyscyplin sportowych i uczestnictwo w zdrowej wzajemnej rywalizacji…  Dziś zaczyna się lepsza przyszłość dla uczniów i przedszkolaków tej szkoły, którzy będą mogli ćwiczyć,  rozwijać się w wymarzonych warunkach na miarę XXI wieku”.

W swoim przemówieniu odniosła się do tego, jak wyglądała nauka lekcji wychowania fizycznego na holu szkolnym, podczas prowadzonych lekcji w klasach. Pani dyrektor zwróciła się do uczniów życząc im, by ta sala służyła jak najlepiej,  by korzystali z niej w pełni, rozwijali się i niech ruch, sport będzie dla nich ważnym elementem  rozwoju. Niech będzie w nich świadomość, że chcieć to móc i czasem porażka może przerodzić się w motywację do stawania się coraz lepszym!

Jak zaznaczyła pani dyrektor prace rozpoczęły się w trudnym czasie –  6 lipca 2020 roku, a  zakończyły jesienią 2022roku. Obiekt to sala główna o wymiarach 24m x 12m,  mała salka treningowa na piętrze oraz szatnie damska i męska z zapleczem sanitarne, pomieszczenia na sprzęt, zaplecze dla trenera.

Pani dyrektor podziękowała Panu Wójtowi, za właściwe kreowanie lokalnej polityki oświatowej,  za starania i osobiste zaangażowanie. Doceniła gospodarkę, troskę i ogromny, nieoceniony wkład pracy włożony w powstanie tej sali.

Podziękowania popłynęły również dla Pana Jacka Falfusa, posła na sejm, który odwiedził nas w przeddzień uroczystości - za Jego mocne poparcie tej inwestycji,  panu Janowi Witkowskiemu, Jerzemu Pawlusowi, którzy również bardzo mocno osobiście się zaangażował w starania, by ten obiekt powstał.

W swoim podziękowaniu zwróciła się także do przedstawicieli OSP pana Andrzeja Bieguna – radnego gminy Radziechowy – Wieprz ze pomoc w odbiorach, dopilnowanie prac, zaangażowanie. Wyraziła ogromną wdzięczność za pomoc jako radnego, który również z wielkim zaangażowaniem pilnował tej inwestycji.  Po tym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie obiektu przez księdza Proboszcza Jerzego Maturę.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała:

1. Gościom za obecność, życzliwe, ciepłe słowa oraz za dary, które wzbogaciły bazę sportową, piłki, wózek na piłki;

2. Panu Bartłomiejowi Dybasiowi - prezesowi OSP w Bystrej,   Andrzejowi Biegunowi - radnemu, wraz z grupą zawsze chętnych ochotników z OSP – za pomoc w przygotowaniach oraz piękny prezent w postaci stołu do tenisa stołowego, Pani Sołtys – Irenie Rodak, pani Małgorzacie Sufie, Jerzemu Pawlusowi za prezent w postaci warnika.

3. Nauczycielom za przygotowanie pięknego programu artystycznego, oprawy muzycznej, dekoracji sali,  szkoły.  Efekt jest wspaniały (a tej pracy było bardzo dużo). Uczniom za piękny występ, który jak zawsze okazał się na wysokim poziomie.

4. Pracownikom obsługi oraz paniom z kuchni za wszelkie prace porządkowe, upiększające teren wokół budynku,  gospodarcze których również nie było mało…

5. Rodzicom z Rady Rodziców, ale także tym, którzy z poczucia przynależności do naszej społeczności wspierają nas we wszystkich uroczystościach, służą pomocą.

6. Sponsorom – Firmie Oczkowski z Trzebini, Hurtowni "Kraus" oraz Hurtowni Czech i Czech z Węgierskiej Górki.

FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI.

Utworzono dnia 19.06.2023, 23:05