Nasz patron Karol Wojtyła - urodził się 18 maja 1920 r. Był drugim synem Karola Wojtyły - seniora i Emilii z Kaczorowskich. Pierwszy syn Edmund był starszy od Karola o 14 lat. Karol został ochrzczony 20 czerwca 1920 r. w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i otrzymał imiona Karol, Józef. Gdy Karol ukończył 6 lat zaczął się uczyć w szkole powszechnej. Był chłopcem wesołym, utalentowanym. W dzieciństwie szczególnie interesował się sportem. Latem grał w piłkę nożna, a zima jeździł na nartach. Państwo Wojtyłowie mieszkali przy ul. Kościelnej w Wadowicach, niedaleko od kościoła Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Karol wyróżniał się z grona rówieśników ogromną pobożnością. Codziennie w drodze do szkoły wstępował do kościoła, modlił się także w ciągu dnia przed i po jedzeniu, a odrabiając lekcje robił przerwę na modlitwę po odrobieniu każdego przedmiotu. Często przystępował do sakramentów: spowiedzi i Komunii. św. Ponieważ był chłopcem odpowiedzialnym i pobożnym został na długie lata prezesem Kółka Ministranckiego.
W wieku 9 lat Karol stracił mamę. Pani Emilia zmarła 13 kwietnia 1929 r. mając zaledwie 45 lat. Dzień po pogrzebie matki Karol z ojcem i bratem udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Później Karol już jako kapłan i biskup bardzo często odwiedzał to miejsce. Przez długie lata Karol wychowywał się u boku ojca. Mimo osamotnienia czuł oparcie ze strony swojego taty. Ojciec, jako żołnierz miał silny charakter i twarde zasady, ale przy tym był człowiekiem bardzo pobożnym. To od niego Karol przejął pracowitość, umiłowanie prawdy i zasad chrześcijańskich. W 1930 r. Karol ukończył szkołę powszechna (4 letnią) i rozpoczął naukę w gimnazjum wadowickim. Karol nie tylko wspaniale się uczył, ale rozwijał inne zainteresowania. Nadal służył jako ministrant, należał do Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej, a oprócz tego ujawnił swoje zdolności aktorskie. Namówił kolegów i koleżanki do założenia wspólnego teatru. Pomysł spodobał się i w gimnazjum z inicjatywy Karola powstało Kolo Teatralne.
Trzy lata po śmierci matki Karol przeżył kolejne bardzo smutne rozstanie. W 1932 r. zmarł brat Karola - Edmund. Jako lekarz pracował bardzo ofiarnie i tak zaraził się od pacjentki szkarlatyną, a wkrótce potem zmarł.
Zafascynowany poezją i teatrem Karol Wojtyła planował studia polonistyczne. Po zdanej z wyróżnieniem maturze 14 maja 1938 r. Karol rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wówczas wraz z ojcem zamieszkał w Krakowie przy ul. Tynieckiej. W okresie studenckim Karol rozwijał swoje zainteresowania teatralne uczestnicząc w Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, sam również pisał wiersze. Jako student był bardzo ambitny i pracowity. Zapisał się aż na 36 godzin zajęć tygodniowo z obowiązkowych 10. II Wojna Światowa przerwała okres studiów. W okresie okupacji Karol Wojtyła pracował w kamieniołomie. 18 lutego 1941 r. zmarł jego ojciec. W tym czasie zaprzyjaźnił się z krawcem Janem Tyranowskim, człowiekiem wielce religijnym i oczytanym w dziełach duchowych, który wywarł ogromny wpływ na Karola. Jesienią 1942 r. Karol Wojtyła kontynuuje studia na tajnym uniwersytecie. Przenosi się jednak z polonistyki na kierunek teologiczny i zapisuje się do Seminarium Duchownego. Nauka odbywa się nielegalnie, w tym czasie Karol cały czas pracuje w kamieniołomie. Taki stan trwał do stycznia 1945 r. kiedy Kraków stał się miastem wolnym. Jako kleryk Karol wyróżniał się zarówno inteligencją jak i pobożnością. Oprócz znanych sobie języków: łacińskiego, greckiego, niemieckiego i włoskiego rozpoczął naukę języka hiszpańskiego.