SPOTKANIE Z PANIĄ ZOFIĄ LAMERS.

Utworzono dnia 15.11.2023

"I cóż powiedzą tomy słowników, lekcje historii i geografii..."

„Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy.
Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru (…)
Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć.
Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”
(św. Jan Paweł II).

Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11.11.1918r. w dniu dzisiejszym (tj. 15.11.2023r.) uczestniczyliśmy w apelu poświęconym temu ważnemu wydarzeniu dla naszego narodu. Klasa VIII pod opieką pani B. Greń przygotowała montaż słowny i muzyczny dla podkreślenia wydarzeń sprzed 123 lat. Polska wolna! ….

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Gościliśmy w naszej szkole Panią Zofię Lamers – członkinię Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, pedagoga. Pani Zofia to osoba, która doświadczyła okrucieństwa wojny. Jej ojciec zginą w Katyniu. Ona sama jako mała dziewczynka  przeżywała okres wojny, braku jedzenia, ukrywania się. Po wojnie wstąpiła w szeregi harcerstwa. Opowiedziała uczniom o swoich trudnych doświadczeniach, dramatach rodzinnych, podzieliła się swoimi wspomnieniami, zaprezentowała pamiątki rodzinne – zdjęcia, list od ojca. A przede wszystkim opowiedziała czym dla niej jest pamięć, tożsamość, patriotyzm, honor.

Podczas spotkania reprezentanci klas losowali cytaty dotyczące patriotyzmu, pamięci, przynależności do Ojczyzny, tożsamości m.in. Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Henryka Sienkiewicza. Pani Zofia odniosła się do każdego cytatu podkreślając znaczenie wypowiedzianych słów oraz przekazanie uczniom, że to Oni teraz są tymi, którzy będą odpowiedzialni za swoją Ziemię, Ojczyznę, rodziny.

Na zakończenie uczniowie klasy III zaśpiewali „Rozkwitały pąki białych róż” przy akompaniamencie Karolinki Krzus, która pęknie wykonała ten utwór na skrzypcach.  Dzieci ze świetlicy pod opieką Pani Wiesławy wraz z całą szkołą na zakończenie spotkania zaśpiewali  „List do Cara”.

Na podsumowanie tego wzruszającego spotkania odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.

Dziękujemy Pani Zofii za obecność, poświęcony czas, przekazanie, podzielenie się swoimi doświadczeniami. Przekazanie znaczenia i wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna!

Podziękowania również składamy Pani Alicji Faber - Klinowskiej, która była pomysłodawczynią organizacji spotkania z tak wyjatkową postacią, jaką jest pani Zofia Lamers.

Dziekuję nauczycielom zaangażowanym w przygotowania, w szczególności pani Barbarze Greń za piękny, wartościowy obraz historyczny w postaci programu artystycznego.

SPOTKANIE Z PANIĄ ZOFIĄ LAMERS

Utworzono dnia 15.11.2023, 20:26