Nad Niemnem - Narodowe czytanie 2023.

Utworzono dnia 17.09.2023

Żywiecka Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej wraz z Kinem "Janosik" zorganizowali wspólnie po raz drugi żywiecką edycję NARODOWEGO CZYTANIA (XII edycja ogólnopolska). W tym roku odczytywaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". To powieść przedstawiająca polskie społeczeństwo drugiej połowy XIX w., nawiązuje również do wydarzeń Powstania Styczniowego.

W wydarzeniu tym wzięli udział m.in. Pan Stanisław Kucharczyk - Wicestarosta Żywiecki, Pan Marek Czul - zastępca Burmistrza Miasta  Zywiec, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Żywieckiej, pracownicy Pedagogicznej Biblioteki, nauczyciele i młodzież ze szkół podstawowych i średnich.

Nie zabrakło w tym wydarzeniu naszego udziału. W tym roku fragmenty powieści odczytywały: Pani dyrektor Marta Pastor oraz uczennica Kasia Pieczarka - z klasy VII. Odczytały obszerny opis dziejów Jana i Cecylii Bohatyrowiczów.
  Z kolei uczniowie klasy V wysłuchali tego i innych fragmentów książki „Nad Niemnem”. Mamy nadzieję, że za rok znowu weźmiemy udział w kolejnym Narodowym Czytaniu. Zatem do zobaczenia!

Całe wydarzenie corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, a prowadziła Pani Magdalena Marczyńska - kierownik Filii Biblioteki Peagogicznej w Żywcu. Wydarzenie rozpoczęła od odczytania na tę okoliczność listu od Prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęca do przeczytania lektury.

Filia Biblioteki Pedagogicznej w Żywcu.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

NARODOWE CZYTANIE W KINIE JANOSIK 2023!

Utworzono dnia 17.09.2023, 19:46