25 kwietnia to dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem!
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących i obchodzony przez nią po raz pierwszy w 1995 roku. W Polsce obchody zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.
Celem święta jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi oraz zwiększenie świadomości na temat jego negatywnego wpływu na zdrowie i życie.
Na największy hałas narażeni jesteśmy w pracy, w szkole, na ulicy, w galeriach…
Uciążliwy hałas, który utrudnia pracę, naukę, koncentrację, wypoczynek, sen to dźwięk o częstotliwości 65 – 70 decybeli (dB). Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka.
Ograniczajmy hałas, zadbajmy o własne zdrowie. Unikajmy:
- słuchania głośnej muzyki w tym także przez słuchawki,
- jeśli to tylko możliwe miejsc, gdzie natężenie hałasu jest wysokie,
- mówmy spokojnie, bez przekrzykiwania,
- ściszajmy głośność TV, radia…
Zadbajmy o odpoczynek w ciszy, by zrównoważyć negatywne skutki hałasu z całego dnia.
Dziś (25 kwietnia) w naszej szkole również zwróciliśmy uwagę na ten problem. Uczniowie klasy VIII na przerwie za pomocą aplikacji dokonali pomiaru natężenia hałasu w kilku miejscach naszej szkoły(szatnia, otoczenie klasy VII i VIII hol szkolny, otoczenie sekretariatu, część przedszkola). W wielu tych miejscach wartości niestety przekraczały 70 i 80 decybeli.
Natomiast uczniowie kasy VII zaprezentowali nam przygotowane przez siebie hasła, których trafności i prawdziwości treści nie trzeba komentować! Dla przykładu:
- „Czy to duży, czy to mały zawsze w ciszy doskonały”.
- „Wszyscy to znamy, gdy cicho jest - odpoczywamy”.
- „Cisza zmiata hałas ze świata”.
- „Hałas to nasz największy wróg, oszczędzajmy słuch!”